Úplný jógový dech

Samotné cvičení můžeme provádět kdekoliv a kdykoliv, v sedě, v leže, ve stoji. Nejlepších výsledků dosáhneme při pravidelném cvičení, alespoň 2x denně. Po celou dobu cvičení dýcháme nosem, nikoliv ústy. Před samotným nácvikem se nejdříve naučíme brániční, hrudní a podklíčkový dech.
– nejprve zaujmeme takovou pozici pro cvičení, aby jsme v ní vydrželi přibližně půl hodiny (i když pochopitelně ze začátku nebudeme tak dlouho cvičit, jde o to, aby pozice byla pro nás pohodlná). Někdo dá přednost kleku (vadžrásaně), jiný sedu se zkříženýma nohama (siddhásaně). Pro dýchání je tělo lépe postavené ve vadžrásaně, siddhásana je zase pohodlnější.
–začneme velmi pomalu vydechovat, aby jsme úplně vypráznili plíce, ke konci výdechu začneme zatahovat břicho. Tím dojde k vyklenutí bránice směrem vzhůru a jejím tlačení na plíce, které se snáze a více vyprázdní. Zároveň tím působí bránice i na srdce.
– při nádechu velmi pomalu nadechujeme směrem do břicha, bránice se vyklenuje dolů a tím vytváří podtlak a dochází k násávání vzduchu do spodní části plic, zároveň stlačuje a tím masíruje orgány v břiše. Nesnažíme se nafouknout břicho jako balón. Při pocitu plnosti, přejdeme plynule (bez přerušení nadechování) v rozevírání žeber do stran a naplňování střední části plic. V závěru nádechu naplníme i horní část plic (opět bez přerušení v nadechování). To provedeme nadmutím horní části hrudi dopředu a vzhůru.

Je velmi důležité provádět nádech a výdech, co nejpomaleji a s co největší koncentrací na cvičení a plynulost.

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode