Jóganidra (jógový spánek)

Samotná Jóganidra je vyšší stupeň relaxace a používá se jako samostatné cvičení.

Pokud provádíme relaxaci pod 1 hodinu, mluvíme o Šavásaně, pokud relaxujeme přes hodinu, mluvíme o Jóganidře. Pokud Jóganidru cvičíme 4 hodiny a více denně, můžeme s ní nahradit spánek. Jóga nás učí, že sny ve spánku vysilují tělo, ale moderní věda naopak tvrdí, že spánek a snění je pro tělo důležité, že slouží jako katarzní (očistná) technika. Jóga, ale zná i jiné katarzní techniky, které jsou na rozdíl od snění ve spánku řízené a proto jógín nepotřebuje spánek, ale pouze za dodržení určité životosprávy, bohužel nemožné u člověka žijícího v moderní konzumní společnosti. Někteří lidé, praktikující astrální snění nebo jógu s dostatkem relaxace, určitě zažili noc, kdy si večer lehli do postele a až do rána leželi s plným vědomím, aniž by usnuli. Přesto se ráno necítili nevyspalí nebo unavení a naopak podávali mnohem lepší fyzické i psychické výkony než jindy. Je známo, že mniši pracujících křesťanských řádů (např. cisterciáni) a některých větví budhismu, spí pouze 4 hodiny denně, zbytek dne pracují a modlí se. Přesto se těší vynikajícímu zdraví a dožívají se vysokého věku.

Šavásana

Zaujmeme pozici na zádech s nohama od sebe a rucema od těla cca 20 cm. Špičky nohou napneme směrem k hlavě, potom uvolníme a necháme odpadnout k zemi směrem od sebe. Ruce dlaněmi vzhůru a prsty nataženými, co nejvíce protáhneme směrem od ramen a pak uvolníme, hlavně prsty, aniž by jsme jim dovoli-li se pokrčit. Srovnáme lopatky a ležíme na nich, zároveň přitlačíme bederní páteř k zemi, potom opět uvolníme. Přitáhneme bradu ke krku, ale nezvedáme temeno hlavy ze země a vytáhneme se v krku, jako by nás někdo tahal za hlavu. Snažime se docílit, co nejmenšiho esovitého zakřivení páteře, jako by hlava a páteř byla v jedné přímce. Zároveň všechny svaly uvolníme a držíme tuto pozici spíše myšlenkou než svaly.

Máme-li takto zaujmutou polohu, můžeme přistoupit k samotné relaxaci. Nejdřive si navodíme myšlenkové prázdno a zbavíme se z hlavy, všech starostí všedního dne. Poté počneme uvolňovat části těla, které se nejsnáze ovládají - jsou to největší svaly ovládané vědomě (ruce a paže). Někdo začíná paží jiný nohou, odtud se postupuje směrem vzhůru k menším svalům a hlavě.

Blesková relaxace

Uvolníme pravou paži od prstů až k rameni a zpět /vědomím projedeme celou paží nahoru a dolů a pokud zaznamenáme napětí, tak ho uvolníme/. Potom totéž s levou paží. Uvolníme pravou nohu od prstů až po kyčel a zpět. Totéž s levou nohou. Uvolníme celý trup od rozkroku až po krk a zpět. Uvolníme celý krk. Uvolníme celou hlavu od brady až po temeno a zpět. Uvolníme celé tělo od špiček nohou až po temeno hlavy a zpět. Uvolníme mysl a procítíme uvolnění celého těla. 

Bleskovou relaxaci provádíme mezi jednotlivými ásanami nebo mezi jednotlivými dechovými cvičeními. Jako pozice můžeme použít všechny 3 relaxační ásany. Je zvykem použít takovou polohu, jakou měla předešlá ásana. Pří ásaně na břiše -  Makarásana, při ásaně na boku nebo úklonové - Vjagrahásana, při ásaně na zádech, ve stoji nebo v sedě - Šavásana.

Úplná relaxace

Zaujmeme Šávasanu, viz popis výše. Začneme uvolňovat pravý palec na noze, potom druhý prst, třetí, čtvrtý a malíček. Uvolníme chodidlo, patu, achilovku, nárt, kotník, lýtko, koleno, stehno, kyčel. Totéž na levé noze. Uvolníme hyždě, genitálie, břicho, kostrč a celou páteř po jednotlivých obratlích od spoda nahoru. Uvolníme klíční kosti napravo, nalevo, pravou lopatku, levou lopatku, žebra na pravé straně, na levé straně, hrudní kost (sterno). Uvolníme pravou plíci, levou plíci, srdce. Ženy uvolní pravé prso, levé prso. Uvolníme palec na pravé ruce, ukazováček, prostředníček, prsteníček a malíček. Dále uvolníme dlaň, hřbet ruky, zápěstí, předloktí, loket, nadloktí, rameno. Totéž na levé paži. Uvolníme štítnou žlázu, hlasivky, jícen i hrtan a zadní část krku. Uvolníme bradu, pravou tvář, levou tvář, spodní čelist, zuby ve spodní čelisti, horní čelist, zuby v horní čelisti, jazyk, rty, nos, nadočnicové oblouky (kosti), víčka očí, oči, pravý spánek, levý spánek, čelo, týl, temeno, uši, lebku, mozek, míchu a celou nervovou soustavu (představujeme si jako síť). Nakonec uvolníme svoje vědomí a ukotvíme ho mezi obočím, ale lehce nad hlavou, hlavně ho nesmíme nechat klesnou směrem k zemi, potom by mohlo následovat to, že usneme. "Snažíme" se dosáhnout myšlenkového prázdna a uvolněného těla i mysli.  

Jóganidrá

Nejprve zaujmeme Šávásanu, ale ruce od těla a nohy od sebe máme cca 1 metr. Potom provedeme "Bleskovou relaxaci" (BR) a po ní "Úplnou relaxaci" (ÚR). Po té se zkoncentrujeme provedením "Transcedentální meditace" (TM). Pak opět provedeme ÚR a tu střídáme s TM - celkem 10x. V ÚR můžeme uvolnění v dalších opakování vždy nahradit vyvoláváním jiných pocitů - tepla, chladu, lehkosti, tíže atd., aby to nebylo jednotvárné (toto se provádí při živlovém výcviku v magii nebo šamanismu). Po poslední "TM" se můžeme pokusit pozorovat (cítit) pohyby energií v těle, popř. je zkusit řídit a posílat do jiných částí těla (později i mimo tělo). 

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode