Mystika (podle jógy)

Existují tři světy - hmotný, astrální (duševní/metafyzický) a mentální (duchovní/mystický). Svět metafyzický (meta - za, fyzika - hmota) tj. svět, který je za hmotným a je mnohonásobně větší než fyzický (v podstatě neomezený). Obyčejní lidé, kteří se nezajímají o duchovno hledají smysl života v hmotném světě a jeho požitcích. Metafyzici se obvykle zajímají o věci mezi nebem a zemí, jsou to obvykle mágové, věštci, alchymisté atd., kteří se zajímají nejčastěji o astrální svět. Nejvyšším stupněm, v hierarchii lidí, jsou mystici. Mystici mají smysl života v osvícení , což je sjednocení s bohem, jim patří mentální svět. Mezi mystiky patří i jogíni.

Co je jóga?
Definic je mnoho : léčebně-preventivní cvičení, filozofický systém, duševní hygiena, náboženství atd. Na následujících řádcích se pokusím vysvětlit, co je jóga pro mě. Jednou jsem se dočetl, že všechny druhy jógy vedou k osvícení. Ale co to je osvícení? Definic opět mnoho a rozdílných. Ateistický materialista má jinou definici osvícení než filozof nebo kněz. Proto jsem se rozhodl hledat pouze v jógových pramenech. Odpověď je částečně ukryta už v názvu slova - jóga. Jóga, původně psáno jogah, je etymologicky (etymologie-nauka o původu slov) spojena se staročeským slovem "jho" nebo německým "joch" - sjednocení, spojení (jóga = jednota). Sjednocení nebo spojení s kým? V nových (moderních) knihách o józe se píše o sjednocení člověka s přírodou, mysli s tělem atd. Tohle vysvětlení mně, ale neuspokojilo. Proto jsem hledal v klasických textech. Tam se uvádí, že jóga je sjednocení člověka s brahman - absolutním vědomím, které je chápáno jako nejvyšší a jediný bůh. Brahman je popisováno jako živé prázdno bez jména, tvaru a času. Myslím si, že pojem živé prázdno je mnohem výstižnější než slovo - energie. I některá jiná náboženství mají pro výraz bůh slovo nebo slova znamenající - Prázdno, Živé prázdno, Velké prázdno atd. Toto "Prázdno" se snaží odlišit od toho obyčejného klasického prázdna. Z toho je jasné, že většina náboženství věří ve stejného boha a dokonce i techniky k osvícení mají velmi podobné. Shodují se i v tom, že k osvícení, víra v boha není nutná. Tu člověk získá po osvícení. Z předchozích řádků je jasné, co pro mě jóga je - náboženstvím, usilující o sjednocení s bohem. Teď ještě chybí vysvětlit, co je bůh. Bůh je energie, která tvoří všechen duchovní (mentální), duševní (astrální) a hmotný (fyzický) svět a je řízena karmickým zákonem (karmou). Další vlastností boha je, že je vševědoucí.
I bůh se řídí dvěma důležitými evolučními zákony :
1.Vše, co se nerozvíjí, zaniká.
2.Vše se vrací do původního místa vzniku, ale transformované.
Bůh se rozvíjí tak, že dává vzniknou ze své netransformované části samostatným bytostem, které se v průběhu koloběhu životů (v různých reinkarnacích) zdokonalují za pomoci karmického zákona. Karma, taky by se dalo říci osud je u nás chápán jako náhoda, v případě nešťastných náhod i jako trest. Indové, ale chápou karmu jako učitele. Za špatné skutky - trest, za dobré skutky - odměna, v tomto nebo příštím životě. Vyvrcholením koloběhu životů je dosažení osvícení. Po dosažení osvícení je člověk osvobozen od koloběhu života a může se opět stát součástí boha nebo Máhátmím (velkou duší), který zůstává aby ostatní učil, jak dosáhnout osvícení. Takto se bůh rozvíjí a zůstává věčný. V klasických jógových textech se dokonce uvádí, že po osvícení jogín získává schopnost vybrat si den, místo a způsob svojí smrti.

Jak dosáhnout osvícení?
Osvícení dosáhneme když se sjednotíme, spojíme, splyneme s brahman (bohem). Jak toho dosáhneme? Chcete-li se s někým telepaticky spojit, musíte naladit svoje vědomí na stejnou frekvenci s jeho vědomím. Mystici si uvědomili, že bůh je vševědoucí a proto nemyslí (jen ten, kdo neví, nezná, tak myslí). Odpověď tedy zní - zastavit myšlení ! Zdánlivě jednoduchá věc, ve skutečnosti velký problém. Chcete-li dosáhnout zastavení mysli, musíte nejdříve zvládnout jednobodovost mysli - koncentrace na jednu myšlenku. Osobně považuji za nejlepší kombinace cvičení -Transcendentální meditaci a Antar maunu. Při troše vytrvalosti můžete dosáhnout výstupu hadí síly (kundalíni šakti) na jehož konci je osvícení.

4 stavy lidského vědomí.
I kdyby jste nedosáhli osvícení, tak se alespoň naučíte vstupovat do stavů vědomí pro člověka prospěšnějších .
Moderní věda rozdělila lidské vědomí do 4 stavů podle mozkové frekvence (měřené na EEG). Je zajímavé, že 4 stavy vědomí zná i jóga a taktéž i antičtí Řekové.
Rozdělení vědomí podle moderní vědy :
1) Beta (nad 14 kmitů za vteřinu,nejčastěji kolem 20 Hz) - běžný bdělý stav. Jen v tomto stavu se vyskytuje stres, jsme agresivní, můžeme onemocnět atd.
2) Alfa (14 -7 Hz) - uvolněný stav. Odstraňují se v něm akutní nemoci, zvyšuje se tvořivost, usnadňuje se učení atd.
3) Theta (7 - 4 Hz) - hlubší stav než alfa. Mimo jiného se v něm odstraňují chronická onemocnění.
4) Delta (4 - 0 Hz) - velmi hluboký stav mysli. Údajně se v něm vyléčí i smrtelné nemoci (jako je AIDS nebo rakovina) a mizí pooperační jizvy.
Stavy alfa, theta a delta se vyskytují při různě hlubokých relaxacích, hypnóze, spánku, meditaci apod.V těchto stavech získáváme i různé psychické síly a schopnosti, zpomaluje se stárnutí, dochází k vyléčení nebo zmírnění našich nemocí (více pokud jsou tyto stavy dosaženy vědomě a ne ve spánku). Jen v těchto stavech do nás proudí kosmická energie přímo a v čisté formě. Ve stavu beta jí získáváme nepřímo z potravy nebo z jiných lidí (při konfliktech, při prosazování autority v zaměstnání nebo v rodině atd.) a většinou i v nečisté formě.
Porovnání názvů stavů vědomí : moderní věda - jóga - Řekové - česky :
1.beta - džágat - řecký výraz neznám - běžný stav mysli
2.alfa - dhárana - koncentrace - soustředění
3.theta - dhjána - meditace - rozjímání
4.delta - sámadhi - kontemplace - splynutí (s brahman)

Na závěr bych se ještě zmínil o velkém a malém strážci prahu (vědomí).
S malým strážcem prahu se můžeme setkat při usínání, když astrální tělo opouští fyzické, dřív než je vědomí dostatečně uspáno. Stará se o to, aby jsme si po probuzení nepamatovali nic z toho, co jsme zažili při astrálním cestování ve spánku. Nejde o žádnou bytost, ale spíš pojistku, která nás chrání, aby jsme se nedostali nebo nedozvěděli něco na co ještě nejsme připraveni. Můžeme ho zažít na začátku usínání, nejčastěji v poloze na zádech (není podmínkou). Projevuje se to leknutím a pádem do tmy jakoby ze schodů, skály, propasti atd. ve velmi živém snu a obvykle prudkým trhnutím nohy nebo celého těla, záleží jak daleko už jsme byli. Je to způsobeno mrštěním našeho těla zpět, jako by bylo na gumě. Proto při návratu to trhnutí těla. Strážce nás vrací pokud by hrozilo, že si budeme pamatovat to, co jsme zažili ve spánku. Pochopitelně, že existují techniky, které to učí obejít (vědomé snění apod.).
S velkým strážcem se můžeme setkat při výstupu hadí síly (kundalíni šakti). Opět nejde o žádnou bytost, ale o pojistku, která nás chrání před vibracemi vyšších sfér, na které není naše tělo připraveno a zároveň hlídá, aby osvícení nedosáhl člověk, který si ho ještě nezaslouží. Při výstupu hadí síly dojde k pocitu zástavy srdce a dechu a člověk dostane obrovský strach ze smrti. K překonání tohoto strachu (velkého strážce prahu) už člověk nesmí mít žádné touhy a lpět na světských požitcích a životě. To dokáže překonat jen málokdo a obvykle cvičení, pro strach ze smrti, ukončí.

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode