Očista těla

V józe se těmto technikám říká - Krije. Jejich cílem je udržet tělo mladé a zdravé. 

Mytí pokožky - mimo běžné mytí, bychom měli dopřát naší pokožce mnohem větší péči, je to totiž mnohem důležitější orgán než si myslíme. Slouží nám též jako ledviny a plíce. Pro pročištění pórů by jsme si měli občas dopřát potní lázeň (saunu apod.). Peeling celého těla pískem. Sprchování nejdříve teplou (horkou) vodou a potom studenou vodou.

Dantadhautí - je to očista zubů, nic nám nenahradí naše zuby, proto bychom si je měli čistit důkladně a po každém jídle.

Džihvadhautí - čištění zubů dnes (snad :-) považujeme za samozřejmou, ale stejně tak by jsme si měli čistit povrch jazyka. Myslete na to, že jazyk je jeden z orgánů, kterým tělo přijímá pránu.

Džala néti - jedná se o proplach nosní sliznice. Do misky nalejeme vlažnou, mírně osolenou vodu. Jednu nosní dírku uzavřeme prstem a druhou dírkou sajeme vodu do úst. Pak nosní dírky vyměníme.

Šankhaprakšálana - je to technika k pročištění celého trávicího traktu. Nebudu zacházet úplně do detailu, zájemci nechť si opatří patřičnou literaturu. Měla by se provádět 4x za rok, vždy ráno a nalačno. Při jejím provádění se vypije jedna sklenice (2dcl) lehce teplé, slané vody a provedou se přesně předepsané cviky. Ihned po docvičení se vypije další sklenice vody a opět se cvičí, díky těmto cvikům (celkem jednoduchým) se voda postupně dostane až do konečníku, odkud jí normálně vyloučíme na WC (cca po osmé sklenici vody). Takto se postupuje dokud nám s konečníku nevytéká úplně čistá voda (ale musíme vypít alespoň 10 - 12 sklenic). Potom se počká až přestane voda z konečníku vytékat, mezi tím už necvičíme, ale sifón utvořený ve střevech nás bude dál nutit chodit na WC dokud všechna voda z nás nevyteče. To se dá  urychlit tak, že se napijeme většího množství vody a tu potom vyzvracíme tak, aby žádná nezbyla v žaludku. Přibližně 1/2 až 1 hodinu poté, co přestaneme vylučovat vodu konečníkem, by jsme se měli najíst. Sníst by jsme měli trochu bílé (loupané) rýže s máslem nebo tvrdý sýr. V žádném případě by jsme neměli jíst dráždivá jídla, v tomto případě to jsou i jindy zdravá jídla jako celozrné potraviny. Do 24 hodin od provedení Šankhaprakšálany je dovoleno jíst jen bílou rýži, těstoviny, chléb a tvrdý sýr (ostatní mléčné výrobky jsou zakázané). Pochopitelně, že tento den také vynecháme cvičení jógy a veškerou tělesnou námahu.

Vamanadhautí - tato technika není nic jiného, než uměle vyvolané zvracení. Přestože k této technice má dost lidí odpor a různé námitky, je to technika prospěšná tělu. Čistí žaludek a obnovuje jeho tonus (ale i střev) a podporuje vylučování žaludečních šťáv. Provádí se vždy ráno a nalačno, tj. rozdíl oproti modelkám, herečkám apod., které kvůli štíhlé postavě zvrací až po jídle a tím si vytvoří reflex, který jim brání později udržet jídlo v žaludku. To nám hrozit nebude, mi budeme jíst až po zvracení. Vypijeme 1 až 1,5 litru vlažné (teplé) vody v dřepu. Poté se narovnáme a po chvilce provedeme 10x - 20x Uddíjána bandhu. Pak vodu vyzvracíme. Toto stačí provádět 1x týdně.

Očistná hladovka - do Šankhaprakšálany a Vamanadhautí vás nutit nebudu, ale určitě jednou týdně se věnujte očistné hladovce! Je to nejúčinnější regenerační nástroj jógy. Určete si den v týdnu, kdy pravidelně budete každý týden provádět hladovku. Ten den by jste se měli vyhnout větší fyzické i psychické námaze (stres je při hladovce velmi nebezpečný - hrozí vznik žlučníkových kamenů). Celý den nejezte, jen popíjejte čistou neperlivou vodu. Měli by jste vypít minimálně cca 2 litry vody, dle fyzického vzrůstu a počasí (v létě za horkého dne více než v zimě). Při hladovce můžete cvičit jógu, hlavně se doporučují relaxace a dechová cvičení.

Kapálabháti - tato technika se řadí, jak mezi očistné techniky, tak mezi dechová cvičení (pránajámu). Provedeme prudký výdech stlačením spodní části břišní stěny. Nádech provedeme samovolně, relaxací břicha. Dýchání je velmi rychlé. Provádíme max.120x za minutu.

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode