O jídle

Žvýkání potravy je první věc, kterou se můžeme na své cestě za změnou naučit. Natrávení potravy by mělo začít už v ústech, důkladným rozkousáním potravy a promícháním slinami. Tím hodně pomůžeme trávicímu traktu. Říká se, že tuhou potravu bychom měli pít a tekutou kousat. Je dobré v ústech moc surovin nemíchat najednou. Měli bychom se naučit dávnému umění hodování. Jíst v klidu, udělat si dostatek času na jídlo a jíst pomalu a po malých soustech. Každé sousto jídla nebo lok nápoje by jsme měli dostatečně rožvýkat a promíchat slinami a to tak dlouho, dokud to má nějakou chuť, až potom polknout. Chuť je dost důležitá, určuje obsah prány (prána = druh energie), čím více a déle má jídlo chuť, tím více prány obsahuje. Do těla se prána dostává z potravy jazykem i proto by jsme neměli jídlo hltat, aby jí jazyk stačil odebrat z jídla, co nejvíce. O důležitosti vypovídá i jednoduché pozorování. Pokud přijdeme k jídlu hodně hladový (po nějaké fyzické činnosti) už po pár soustech cítíme, jak se nám vrací energie do těla a to přesto, že jídlo ještě nemohlo se ani pořádně dostat do žaludku, natož aby se strávilo. To také vysvětluje proč mniši pracujících řádů různých náboženství, jsou tak energičtí a zdraví do vysokého věku, přestože mají jen jedno malé hlavní jídlo denně. Proto obnovme náš žvýkací reflex! Zde bych rád ještě zmínil, jak civilizační zvyky se na nás podepisují už od narození. Náš žvýkací reflex se utváří už po narození a to díky sání při kojení! Už zde si vytváříme předpoklady pro svoje dobré/špatné trávení. Matky, co brzy odstavují děti si ani neuvědomují , jak moc jim ubližují pro jejich pozdější život. S pozdějším přechodem na pevnou stravu se děti učí každé sousto zapíjet, aby se jim usnadnilo polykání. To je základ pozdějšího hltání jídla bez pořádného rozžvýkání. Další výhodou žvýkání je, že potrava jde do žaludku o teplotě těla, tj. ani horká, ani studená. Musíme si uvědomit, že žaludek si horké jídlo nepofouká (z příliš horkého jídla vzniká rakovina žaludku, často se vyskytující v Japonsku) a stejně tak, že si ho nerozkouše.

Podle jógy by jsme měli jíst do zaplňění poloviny objemu žaludku a pít až po jídle a jen tolik, aby jsme zaplnili jen čtvrtinu objemu žaludku. Jídla by měla být jen tři denně, z toho nejvydatnější snídaně, oběd normální a večere jen lehká. Snídat by jsme měli, až se náš zažívací trakt probudí, tj. asi hodinu potom, co jsme vstali (dost času na to aby jsme si zacvičili a připravili bohatou snídani :-). Oběd (platí i pro večeři) by měl následovat až potom, co se jídlo z předchozího chodu (snídaně) stráví, jídla z jednotlivých chodů by se neměla potkat v žaludku. Večeřet by jsme měli jen taková jídla a v takovou dobu, aby se jídlo stačilo strávit minimálně hodinu předtím než si půjdeme lehnout. Je to proto, že v noci by se měl náš zažívací trakt regenerovat a připravit na další den. Je to i v souladu s jedním naším starým příslovím: "Snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli". Určitě jezte střídmě! Každé jídlo je v malém množství lék a ve velkém jed. Proto ještě jedno moudré přísloví nebo spíš rada: "Jez do polosyta, pij do polopita". Koneckonců v křesťanství je jedním ze smrtelných hříchů - "Obžerství" a to po právu. Skladbu potravy nechám na vás, nebudu vás vybízet k vegetariánství, protože to samo o sobě není cesta k úspěchu a navíc Tantrici nejsou, narozdíl od védských jógínů, vegetariáni. Nakonec sami zjistíte jaké potraviny jsou pro vás nejlepší pokud budete naslouchat svému tělu, hlavně při důsledném, pomalém žvýkání :-)

Pár rad závěrem:

Jezte bobulovité ovoce (angrešt, rybíz, jahody, maliny, ostružiny, borůvky, brusinky, jeřabiny, hroznové víno, rakytník, dřín apod.) obsahují antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek pro tělo. Dávejte přednost ovoci vypěstovanému ve vašem okolí, které pokud možno jste si sami natrhali.

Jezte listovou zeleninu (špenát, zelí, hlávkový salát, kopřivy apod.), obsahuje chlorofil, který zvyšuje imunitu a pomáhá obnovit žlutou skvrnu v oku (zabránění maskulární slepoty). Dávejte přednost zelenině pěstované venku, ne ve skleníku.

Jezte syrový ananas a papáyu, odbourávají tuky v těle.

Nemíchejte při jídle ovoce a zeleninu. Dělalo by vám to paseku v žaludku :-)

Jezte potraviny, co nejčerstvější a ne z mrazáku. Čím starší potravina, tím méně prány a tím pádem i vy budete méně energičtí.

Přijímejte potraviny bohaté na vícenenasycené mastné kyseliny, protože pomáhají chránit tělo. Jsou to většinou panenské oleje (z prvního lisování za studena) a to hlavně světlicový, lněný a slunečnicový olej. Dále semena slunečnice, lnu, lískové a vlašské ořechy a tučné ryby.

V úpravě potravin dávejte přednost vaření a vyhýbejte se smažení, pečení, uzeným a konzervovaným potravinám.

A jěště k pitnému režimu. Pokud jste nabyli dojmu, že nedoporučuji pít tekutiny krom času jídla, je to mylný dojem :-) Jedna věc je množství tekutin při jídle a druhá v průběhu dne mezi jídly. Určitě nikdy nežízněte, ale také zbytečně své tělo nezavodňujte! Všeho moc škodí. Dávejte přednost neperlivé čisté vodě, pokud možno ne z PET láhví. Pijte i neslazené bylinné čaje.

Používejte i produkty včel - med a pyl. Účinky včelých produktů na organismus člověka by, ale vydal na samostatnou kapitolu. 

A věnujte se chůzi (pěší turistice), podporuje trávení (peristatilku střev).

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode